Fizioterapija živali

1780

Fizioterapija je nepogrešljiv del rehabilitacijskega procesa, čigar namen je povrniti gibalno sposobnost posamezniku po poškodbi ali bolezni. Fizioterapija pa je prav tako pomemben del rehabilitacije pri živalih.

Večina ljudi pozna fizioterapevtski poklic v povezavi s humano medicino. Fizioterapija se kot del rehabilitacije pri ljudeh izvaja že veliko desetletij z uporabo različnih fizikalnih metod in mehkotkivnih tehnik. Malokdo pa je že slišal za fizioterapijo živali, ki je relativno nov poklic, ali imel izkušnje s tem, čeprav se fizioterapija živali v svetu izvaja že vrsto let.

Veterinarska medicina in kirurgija sta s stalnim razvojem kirurških tehnik in izpopolnjenim medicinskim znanjem v zadnjih desetletjih zelo napredovali. Veterinarski bolniki so zato deležni zapletenejših kirurških posegov, preživijo težja zdravstvena stanja in na splošno živijo dlje. Posledično pa so napredovale tudi post-operativne in rehabilitacijske strategije, saj so le tako lahko sledile napredku kirurgije. In ravno tukaj imajo fizioterapevti za živali kot del zdravstveno-veterinarske ekipe pomembno vlogo.

[members_only]

Kaj fizioterapija pravzaprav je in kako lahko pomaga živalim?

Fizioterapija uporablja fizikalne pristope za promocijo, vzdrževanje in obnovitev fizičnega, psihološkega in socialnega blagostanja. Ta definicija fizioterapije v humani medicini ravno toliko velja tudi v veterinarski medicini.

Posledica katere koli zdravstvene težave, naj bo to bolezensko stanje, intervencija za ortopedsko ali nevrološko stanje, je lahko značilno prizadeta funkcija bolnika. Mirovanje kot posledica neaktivnosti zaradi kronične bolezni, poškodbe, bolečine ali prepovedi po obsežni operaciji zagotovo povzroči izgubo mišične mase in moči, trdenje mišic in sklepov ter pojav kardiovaskularnih, respiratornih in psiholoških zapletov.

Fizioterapevti za živali lahko s ciljnim izvajanjem različnih ročnih mehkotkivnih tehnik in fizikalnih metod spodbudijo in pospešijo okrevanje vse do dobre neodvisne gibalne funkcije, vzdržujejo in preprečijo razvoj sekundarnih zapletov ter ponovno vzpostavijo dober funkcionalni status živali.

Učinkovita uporaba fizioterapevtskih metod in tehnik pri živalih pa zahteva tako poglobljeno znanje anatomije, fiziologije in kineziologije živali kot tudi uporabo značilnih vedenjskih in komunikacijskih znanj. Fizioterapevti za živali so s temi ključnimi znanji usposobljeni izbrati in izvesti učinkovito strategijo rehabilitacije pri večini domačih vrst živali.

Združenje fizioterapevtov Slovenije in Sekcija za fizioterapijo živali

Po letih razvoja je postalo tudi znanje fizioterapije zelo obsežno, zato se je tako kot v zdravniški stroki začelo deliti na različna strokovna področja. Za razvoj fizioterapevtske stroke pri nas je veliki meri zaslužno tudi Združenje fizioterapevtov Slovenije –strokovno združenje, ki deluje že 50 let in je član svetovnega združenja za fizioterapijo World confederation for Physical Therapy. Pod njegovim okriljem je bila lansko leto ustanovljena tudi Sekcija za fizioterapijo živali.

Namen Sekcije za fizioterapijo živali je omogočiti povezovanje fizioterapevtov z različnimi strokovnimi znanji na področju zdravljenja živali, da bi jim pomagali. S svojim delovanjem v obliki vodenja seznama usposobljenih fizioterapevtov, širjenja strokovnih informacij, organiziranja strokovnih predavanj in seminarjev ter sodelovanja z drugimi strokovnimi profili in organizacijami po svetu želi spodbujati razvoj stroke pri nas in s tem zagotoviti živalim sodobne in učinkovite fizioterapevtske storitve na področju preventive in rehabilitacije živali.

[/members_only]

Uršula S. Bešo
Sekcija za fizioterapijo živali
Združenje fizioterapevtov Slovenije