Deklaracija in reklamiranje obljub – ne pustite se zavesti!

1693

deklaracije-na-pasji-hraniNa prvi pogled obstaja veliko proizvajalcev, ki skozi privlačne slike z veliko svežega mesa, z obetavnimi oglaševalskimi akcijami in lepo oblikovano embalažo ponujajo izjemno kvalitetno hrano za pse. Toda podrobnejši pogled deklaracije nam hitro razkrije, da obstajajo precejšnje razlike med obljubljeno kvaliteto oglaševane hrane za pse in dejanskimi sestavinami.

Ali res veste, kaj jé vaš pes?

Da bi lahko odgovorili na to vprašanje, morate najprej zelo previdno prebrati deklaracijo na embalaži. Vendar obstaja veliko trikov, kako se lahko prikrijejo dejanske sestavine in kvaliteta hrane za pse.

[members_only]

Po navadi lahko že z navedbo sestavin pridemo do prvega sklepa o količinski porazdelitvi sestavin v pasji hrani. Te so navedene v padajočem vrstnem redu, glede na težo. To pomeni, da je prva sestavina tista, ki predstavlja tudi največji delež v pasji hrani.

Razlika med odprtim in zaprtim tipom deklaracije

Obstajata dva načina deklariranja pasje hrane, in sicer z odprto ali zaprto deklaracijo.

Zaprta deklaracija povzema sestavine v skupinah. Tukaj kupec ne prejme nobene natančne informacije o sestavinah ali odstotku sestave živila.
Na zaprti deklaraciji obstaja ime skupine “meso” ali “meso in živalski stranski proizvodi”. Tukaj lahko le grobo ocenimo količino posameznih sestavin, vrsta in kakovost uporabljenih sestavin ostajata nejasni. Z izrazom “meso in živalski stranski proizvodi” se lahko poimenuje vse dele živali, tudi manjvredne stranske proizvode, kot so kremplji, kljuni in perje.
Pšenica in druga žita so pogosto povzeta v kolektivni izraz “žitarice”. Če se za ime skupine uporablja “žita in zelenjavni stranski proizvodi”, hrana zelo verjetno vsebuje gluten in moko.

Odprta deklaracija za razliko navaja vse posamezne sestavine v pasji hrani. Ali je to dobro? Načeloma da, vendar moramo biti tudi tukaj zelo previdni pri branju deklaracije, saj je proizvajalcem dovoljeno, da lahko sami »priredijo« vrstni red sestavin.

Da bi pasja hrana imela dobro podobo, proizvajalci pogosto navedejo meso kot prvo sestavino na deklaraciji. Tako pri kupcu naredijo vtis, da ta pasja hrana vsebuje veliko mesa, kar jo uvršča med zdravo in naravno hrano za pse. Da bi jim to uspelo, razdelijo na deklaraciji žitarice med koruzo, gluten, pšenico, itd. S tem trikom postavijo meso na prvo mesto, čeprav je delež žitaric mnogo večji od deleža mesa.

Prav tako je potrebno biti pozoren na izraze, kot sta »perutninska mesna moka« ali »jagnječja mesna moka«, ki sta enaka izrazu »perutninska moka« ali »jagnječja moka« in narejena iz mesa, ki mu odvzamejo vlago in ga zmeljejo v moko. Taka moka je pogosto proizvedena ne samo iz mesa, ampak predvsem iz živalskih stranskih proizvodov. Podoben primer velja za izraz »dehidrirane perutninske beljakovine«, ki je prav tako izboljšana verzija izraza »perutninska moka«.

Nekateri proizvajalci gredo tako daleč, da oglašujejo izredno velik delež svežega piščančjega mesa. Ko pa podrobno preberete oglas, najdete »več kot xx % delež svežega mesa pred sušenjem«, na deklaraciji pa je navedena »piščančja mesna moka«, torej spet izboljšana verzija izraza »piščančja moka«. Tukaj gre za čisto zavajanje, saj ta izdelek NE vsebuje svežega mesa, ampak vsebuje izključno mesno moko!

Tudi za »živalske maščobe« velja, da mora biti vir maščob točno naveden. Proizvajalci namreč velikokrat nočejo navesti vira maščob, ki ga uporabljajo pri proizvodnji hrane za pse.

Zato je zelo pomembno dobro prebrati drobni tisk in deklaracijo ter se zares prepričati, ali pridejo v pasjo posodo živila, ki resnično tja tudi sodijo.

[/members_only]

Igor Slatinek

Objavljeno v šestindvajseti številki revije Kužek