Zakaj moj pes ne je, ko me ni doma?

1276

Veliko psov se obnaša norčavo, igrivo, prestrašeno, včasih celo nervozno in tesnobno. Vsako od teh obnašanj je prisrčno, če ne zaide v skrajnost. Eno od manj prisrčnih vedenj, ki ga poznamo pri psih, je zavračanje hrane, med tem, ko nas ni doma. Mnogim se tu poraja vprašanje: zakaj moj pes ne je, ko me ni doma? Preberite si enega izmed glavnih vzrokov.

Ločitvena tesnoba

Bodisi je tako stanje ukoreninjeno v psu, ali pa postane navada, ki je ne moremo odpraviti. Vzrok za tako vedenje je pogosto tako imenovan občutek ločitvene tesnobe. Prav tako kot nekateri ljudje, se tudi psi počutijo depresivne in tesnobne in takrat ne morejo jesti. Nekateri psi, posebej tisti s travmatično preteklostjo, se počutijo dovolj varne le, ko je ob njih zaupanja vreden človek.

Psi so tudi izjemno socialna bitja, kar ima za posledico tudi to, da so bolj sproščeni, ko je ob njih njihov lastnik. Če ste opazili takšno obnašanje pri svojem psu in želite razumeti ali ima vaš pes ločitveno tesnobo, razmislite o njegovem vedenju v drugačnih situacijah.

Znaki

Ali morda, ko vas ni doma, kaže še drugačno tesnobno vedenje? Npr. žvečenje čevljev, predmetov, ki niso njegova igrača, ali celo uriniranje v zaprtih prostorih, ter lajanje in cviljenje? Če je vaš odgovor da, potem lahko govorimo o ločitveni tesnobi.

Je pa res, da vsi psi, ki ne jedo, ko ob njih ni lastnika, nimajo ločitvene tesnobe. Ob naštetih znakih se je vsekakor dobro posvetovati s svojim veterinarjem, kako naprej ali kako to stanje preprečiti.

Pogosto se dogaja, da ko imamo doma pasjega mladička, le tega učimo jesti tako, da stojimo ob njem, ali se nahajamo v istem prostoru. S tem večina ljudi ne želi naučiti svojega psa, da je le, ko je prisoten človek, ampak se to zgodi samo od sebe in temu ne posvečamo pozornosti. S tem, ko ga pohvalimo, ko se nauči pravilno jesti iz svoje skodelice, podzavestno spodbujamo, da pes sprejme prisotnost lastnika ob hranjenju kot nekaj samoumevnega.

Preberite tudi: Kaj je to ločitvena tesnoba in kako se z njo spopasti?

Kako pomagati psu z motnjo hranjenja?

Kako torej pomagati psu z motnjo hranjenja? Odgovor na to vprašanje, je odvisen predvsem od vzroka nastanka motnje.

  • Če ste ugotovili, da vaš pes trpi za ločitveno tesnobo, bo pomagalo šolanje na osnovi pozitivnega nagrajevanja, lahko pa vašemu psu povečate nivo telesne aktivnosti in vadbe.
  • Če vzamete psa na daljši sprehod, preden zapustite hišo, s tem preusmerite in razbremenite odvečno energijo, ki bi jo pes kasneje usmeril v stresno obnašanje, uriniranje, grizenje in bojkot hrane.
  • Poleg tega lahko preučite okolje, v katerem biva vaš pes, ko ste vi odsotni in ugotovite, ali morda kaj drugega potencira tesnobno vedenje. Lahko so to razni zvoki ali predmeti. V tem primeru odstranite vse predmete nenavadnih oblik. Psu pa lahko ob vašem odhodu od doma predvajate radio ali televizijo, da vsaj  nekoliko ublažite morebitne zvoke iz okolja, ki bi psa lahko vodili do takega obnašanja. Obenem mu na ležišču, kjer preživi največ časa, pustite kak kos svojega oblačila, saj je znano, da vonj po lastniku psa pomirja.

Ker je res, da je tesnobno vedenje ali navade pri psih težko diagnosticirati, sploh če nismo dobro izobraženi v tej smeri, se o problemu posvetujte s svojim veterinarjem, preden se lotite kakršnihkoli velikih sprememb v življenju svojega psa.

 

Drobne Deja

Viri: 
www.cuteness.com
https://www.animalwised.com