Katere pasme psov so v najožjem sorodstvu z volkovi?

2581

Znanstveniki se z razvojem psov in volkov ukvarjajo že stoletja in leta 1993 so po DNK preizkusu psa uvrstili v podvrsto volka, saj sta si pes in volk genetsko tako zelo podobna, da so ju enostavno morali umestiti v isto živalsko vrsto. Na evolucijski lestvici so psi ostali praktično nespremenjeni, tako psihološko kot anatomsko, zato lahko brez dvoma rečemo, da nekateri psi tako po videzu kot po karakterju še vedno zelo spominjajo na volkove. Odnosi med psi in ljudmi so se oblikovali približno 15.000 let nazaj, psi so tako že stoletja v funkciji domačih ljubljenčkov, vendar povezave med psi in volkovi strokovnjakom ne dajo miru. V nedavnih študijah DNK zapisa so zato raziskovali, katere izmed pasem psov so najbolj podobne volkovom oz. so v najožjem sorodstvu z njimi. V raziskavo so vključili 414 psov 85 različnih pasem, rezultati pa so pravo presenečenje.

Največje presenečenje na lestvici je pasma shih tzu, ki glede na svoj videz nič kaj ne spominja na volkove, je pa genetsko prav njim najbolj podobna. Shih tzu sicer domnevno izhaja iz Kitajske, in sicer začetki pasme vodijo v približno 800 pred našim štetjem. Druga pasma, za katero nikoli ne bi rekli, da je najožji sorodnik volka, je pekinčan, prav tako kužek iz Kitajske. Ta pasma je bila stoletja rezervirana za člane kitajske cesarske palače in prav tako spada med tiste, ki so glede na genetski zapis najbolj podobni volku.

[members_only]

Da je v sorodu z volkom, nam je že malo bolj logično pri samojedu. Samojed izhaja iz Rusije in čeprav so socializirani, so še vedno zelo samosvoji in karakterno zelo podobni svojim volčjim prednikom. V Rusiji samojede še vedno pogosto uporabljajo kot delovne pse. Eden gensko najbolj povezanih z volkovi je tudi lhasa apso, pes, ki ga bolje poznamo kot čuvaja v budističnih samostanih v rodnem Tibetu. Ta pasma je po mnenju raziskovalcev nastala pred okoli 4000 leti. Iz Tibeta prav tako izbira tibetanski terier, ki se prav tako lahko pohvali z zelo “volčjimi” geni.

Na 6. mestu se je znašel saluki, pes iz Bližnjega Vzhoda, ki ga bolje poznamo kot spremljevalca  v prikolicah nomadskih plemen iz potovanj po Svileni cesti. Sodijo med najstarejše pasme na svetu, kar nakazujejo številne jamske in stenske slikarije na skalah, ki so nastale več kot 10.000 let pred našim štetjem in na katerih so ti psički upodobljeni. Med najstarejše pasme sodi tudi afganistanski hrt, pri katerem je študija prav tako pokazala zelo majhno razlikovanje od genetskega zapisa volka.

Končno je prišla na vrsto tudi pasma, za katero bi verjetno vsak izmed nas ustrelil kot iz topa, da sodi na prvo mesto po podobnosti z volkom. To je sibirski haski, pasma iz Sibirje, kjer so še danes zelo pogosto vpreženi v sani. Vizualno haskiji precej spominjajo na volkove in tudi genetsko se ne razlikujejo zelo. Na lestvico se je uvrstil tudi šarpej, ki prav tako sodi med ene starejših pasem in izhaja iz Kitajske. Najdbe keramičnih umetnin namreč dokazujejo, da so pasmo šarpej poznali že leta 206 pred našim štetjem.

Ne smemo pozabiti na pasmo basenji, afriške majhne oz. srednje velike lovske pse. Kot volkovi in divji psi tudi lajanje pasme basenji bolj spominja na jodlanje kot pravi lajež. Tudi ti kužki sodijo v zelo staro pasmo, genetsko zelo podobno volku. Nismo še končali z majhnimi pasmami, saj je volku podoben tudi shiba inu, najmanjši pes med japonskimi pasmami. Shiba inu so bili vzgojeni zaradi lova na zajce in ptice, v DNK študiji pa so raziskovalci ugotovili, da je skupnih točk med njimi in volkovi kar nekaj.

Šele na 12. mestu je še ena pasma, za katero bi takoj rekli, da je najbolj “volčja”. Govorimo seveda o aljaškem malamutu, ki je severni pasmi, ki je bila v preteklosti in še danes v veliko pomoč pri vlečenju sani. Pri malamutu že na videz lahko hitro opazimo, da je v njem še veliko “divjega”. Sledi chow chow, ki prav tako sodi med najstarejše pasme in je imela vlogo psov čuvajev že približno 150 let pred našim štetjem.

[/members_only]

Maša Pirnat

Viri:
news.nationalgeographic.com
heartdogs.com