Kako psu preprečim, da bi jedel iztrebke?

4296

uzivanje-iztrebkov-koprofagija-pri-psihKoprofagija je presenetljivo pogosta vedenjska težava pri psih. Ko govorimo o koprofagiji, lahko s tem mislimo na uživanje lastnih iztrebkov, uživanje iztrebkov drugih psov ali celo uživanje iztrebkov drugih živalskih vrst. Čeprav gre za razmeroma naravno vedenje, pa med lastniki velja za eno od bolj nezaželenih vedenj, predvsem zaradi higienskih in zdravstvenih razlogov, saj uživanje iztrebkov poveča možnost prenašanja bolezni med živalmi ter med živalmi in ljudmi, pa tudi možnost okužbe psa s črevesnimi zajedavci.

Koprofagija ima najpogosteje psihološki izvor, vzroki za pojav pa so lahko še iskanje pozornosti, dolgočasje, raziskovalno vedenje, oponašanje in tudi lakota. Redkeje je vzrok za pojav koprofagije zdravstvene narave, kljub temu pa je priporočljivo, da ob nenadni spremembi prehranjevanja vašega psa obiščete veterinarja, ki bo izločil določene možne medicinske vzroke za prehranjevanje z iztrebki.

[members_only]

Kdaj je uživanje iztrebkov normalno?

Koprofagija je normalna pri doječih psicah in mladih psih. Pasje matere uživajo iztrebke svojih mladičkov, ki se še ne morejo iztrebljati sami, in s tem skrbijo za čistočo v leglu. Mladički lahko materino vedenje oponašajo tudi po odhodu iz legla, vendar ga sčasoma največkrat prerasejo.

Kako vemo, da gre za težavo in kako lahko uživanje iztrebkov odpravimo?

Kadar se koprofagija pojavi pri odraslih psih, moramo razmisliti o drugih možnih vzrokih za to vedenje. Uživanje iztrebkov pogosto izvira iz dolgočasja. V tem primeru moramo poskrbeti, da psu zagotovimo dovolj fizične dejavnosti in psihične stimulacije. Premislite o tem, da bi si pes dnevni obrok zaslužil skozi igro, dejavnosti in trening – tovrstno hranjenje psu predstavlja večji izziv in zadovolji njegove potrebe po iskanju hrane, ki bi lahko imele za posledico koprofagijo.

V gospodinjstvih, kjer živi več psov, je lahko koprofagija posledica oponašanja alfa psa v gospodinjstvu ali boja za socialni položaj, ki vključuje posedovanje dobrin, ki se v krdelu štejejo za dragocene. Reševanje te težave se mora torej začeti pri psu, ki je takšno vedenje pokazal prvi. Priporočljivo je, da pse na potrebo odpeljete ločeno in vedenje popravljate pri vsakem psu posebej.

Pogosto napačno sklepanje je, da psi uživajo iztrebke zato, ker v njihovi prehrani primanjkuje določenih hranil. Vzrok za nenavaden tek za iztrebke in druge neužitne stvari je prej v presežku določenih hranil. Prehrana, ki vsebuje veliko težje prebavljivih ogljikovih hidratov, lahko prispeva k pojavnosti tega vedenja, vendar pa po navadi ni njegov glavni vzrok. Zamenjava hrane z bolj kakovostno, visoko prebavljivo lahko pripomore k odpravljanju te težave.

Včasih je potrebna tudi prilagoditev prehrane psa. Priporočajo, da psa stehtate in natančno izmerite količino zaužite hrane ter jo primerjate z dnevnimi priporočili glede na velikost in dejavnost psa. Če je pes zelo aktiven, uživa pa normalne količine hrane, je vzrok za koprofagijo vsekakor lahko tudi lakota. Povečanje dnevne količine hrane je lahko rešitev, vendar pa naj se izvede postopoma, da ne bi preobremenili prebavnega sistema psa, kar bi lahko imelo za posledico drisko. Po drugi strani pa, če pes uživa več kalorij, kot jih porabi, to lahko pomeni, da je v njegovih izločkih veliko neprebavljenih hranil, zato so tudi zanj bolj vabljivi za uživanje.

Če psa hranite en- ali dvakrat na dan, lahko poskusite s hranjenjem v treh ali štirih manjših obrokih ter tako zagotovite stabilno raven krvnega sladkorja in počasno sproščanje serotonina, ki uravnava tudi lakoto.

Hitri namig: Nekateri lastniki poročajo, da so pse učinkovito odvrnili od uživanja iztrebkov tako, da so iztrebke potresli s poprom, čilijem ali z nastrgano pomarančno lupinico, medtem ko drugi priporočajo dodajanje manjših količin ananasa ali nastrganih bučk k prehrani psa, kar naj bi njihovim iztrebkom dalo neprijeten okus.

Predvsem pa ne pozabite na zelo pomembna pravila:

  • Psa imejte vedno na vrvici, tako da ga lahko po potrebi odpeljete stran od iztrebkov.
  • Če pes obvlada ukaz »pusti«, lahko to pride zelo prav, kadar ga zalotite pri uživanju iztrebkov in drugih neužitnih stvari.
  • Psa nikoli ne kaznujte in oštevajte zaradi uživanja iztrebkov. Ostanite mirni in poskusite njegovo pozornost preusmeriti drugam. Vsakič, ko pusti iztrebek in pride na ukaz k vam, ga nagradite s priboljškom – tako bo opuščanje nezaželenega vedenja hitro povezal z nagrado.
  • Redno skrbite za razgliščevanje svojega psa.
  • Za svojim psom vedno pospravite! Tako mu preprečite uživanje lastnih iztrebkov in poskrbite, da tuji psi ne bodo uživali iztrebkov vašega psa. Poskrbite tudi, da pes ne bo imel dostopa do drugih neužitnih stvari, ki bi jih lahko iskal kot alternativo.
  • Potem ko ste božali psa, si vedno umijte roke z antibakterijskim milom – psi se ližejo po vsem telesu in s tem raznašajo bakterije iz ust, ki se nato znajdejo na vaših rokah. Prav tako mu ne pustite, da bi vas lizal po obrazu in spal v vaši postelji, dokler težava z uživanjem iztrebkov ne bo popolnoma odpravljena.
[/members_only]

Povzeto po Ness Bird, svetovalki za prehrano pri Arden Grange

Objavljeno v devetnajsti številki revije Kužek